A company's Office Supplies account shows a beginning balance of $600 and an ending balance of $400. If office supplies expense for the year is $3,100, what amount of office supplies was purchased during the period?
A. $2,900.B. $2,700.C. $3,500.D. $3,700.E. $3,300.

Respuesta :

Answer:

A. $2,900

Explanation:

The computation of the office supplies was purchased during the period is shown below:

= Office supplies expense for the year + ending balance - beginning balance

= $3,100 + $400 - $600

= $2,900

For determine the purchase of office supplies, we added the ending balance and deduct the beginning balance to the office supplies expenses incurred for the year

The amount of office supplies that was purchased during the period is: A. $2,900.

Using this formula

Office supplies=Office supplies for the year+ Ending balance-Beginning balance

Where;

Office supplies for the year=$3,100

Ending balance=$400

Beginning balance=$600

Let plug in the formula

Office supplies=$3,100 + $400 - $600

Office supplies=$2,900

Inconclusion the amount of office supplies that was purchased during the period is: A. $2,900.

Learn more here:https://brainly.com/question/14633024

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico