Answer:
The depth of tank so that 13.49 m
Explanation:
As pressure is given as
[tex]P=\rho g h[/tex]
here
[tex]\rho=S.G \times \rho_{w}\\\rho=0.766 \times 1000 kg/m^3\\\rho=766 kg/m^3[/tex]
[tex]P=\rho g h\\h=\frac{P}{\rho g}\\h=\frac{1.013 \times 10^5}{766 \times 9.8}\\h=13.49 m[/tex]
So the depth of tank so that 13.49 m