Answer:
-540 kJ
Explanation:
P = Pressure which is applied to the piston = 180 kPa
[tex]V_2[/tex] = Final volume = 2 m³
[tex]V_1[/tex] = Initial volume = 5 m³
Work done is given by
[tex]W=P\Delta V\\\Rightarrow W=P(V_2-V_1)\\\Rightarrow W=180000(2-5)\\\Rightarrow W=180000\times -3\\\Rightarrow W=-540000\ J\\\Rightarrow W=-540\ kJ[/tex]
The work required to compress helium is -540 kJ