Answer:
The retained earnings balance at the end of the year is $35,835.5
Explanation:
Income before tax (taxable income) = Sales - Costs - Depreciation expense - Interest expense = $105,700 - $78,300 - $9,000 - $635 = $17,765
The tax rate is 30 percent. The amount of tax the company had to pay:
$17,765 x 30% = $5,329.5
Net income = Income before tax - Tax = $17,765 - $5,329.5 = $12,435.5
The retained earnings balance at the end of the year = Beginning balance in retained earnings + Net income - Cash dividends - Stock dividends = $24,600 + $12,435.5 - $1,200 = $35,835.5