Answer: 190 pounds .
Step-by-step explanation:
Given : The weight w (in pounds) of an object varies inversely with the square of the distance d (in miles) of the object from the center of Earth.
[tex]w\ \alpha\ \dfrac{1}{d^2}\\\\ w=\dfrac{k}{d^2}[/tex] , where k is a constant. (1)
At sea level (3978 miles from the center of the Earth), an astronaut weighs 210 pounds.
Put w= 210 and d= 3978 in (1).
[tex]210=\dfrac{k}{(3978)^2}\\\\ k= (3978)^2\times210=3323141640[/tex]
200 miles above sea level d= 3978 + 200=4178 miles
Now put d= 4178 and k= 3323141640 in (1)
[tex]w=\dfrac{3323141640}{4178^2}=190.37\approx190[/tex]
Hence, the astronaut weighs 190 pounds .