Respuesta :

The maximum static friction force on the sled is 46.122 Newton

Explanation:

Given Data

Mass of the Sled = 53 kg  

Coefficient static friction force ([tex]\mu_{s}[/tex]) = 0.0888 (No unit)

To find - the Maximum static friction force    

The formula to find the Maximum static friction force  is

Maximum static friction force = Product of coefficient of static friction force   ([tex]\mu_{s}[/tex]) and normal force (η)

 [tex]F_{S}^{max}[/tex] = [tex]\mu_{s}[/tex] η (Newton)

Formula to calculate the normal force (η) is

Normal force (η) = mass × acceleration due to gravity (Newton)

(where acceleration due to gravity has the constant value of 9.8 m/s²)

Normal force (η) = 53 × 9.8 (Newton)

Normal force (η) = 519.4 (Newton)

Maximum static friction force ( [tex]F_{S}^{max}[/tex] ) =0.0888 × 519.4  (Newton)

Maximum static friction force ( [tex]F_{S}^{max}[/tex] ) = 46.122 Newton

The maximum static friction force ( [tex]F_{S}^{max}[/tex] ) is 46.122 Newton for the sled with mass 53 kg and coefficient of static friction force (η) 0.0888 (no unit).

fa3087

Answer:

46.122 Newton

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico