Respuesta :

Answer:

The correct answer is D

18.016 g

Explanation:

Molecular Weight : It is the sum of atomic weights of each atoms present in the compound.

The molecular weught is measured in atomic mass.unit( amu) or simply"u"

This is calculated by using :

Molecular weight = number of atom x atomic mass of the atom

For H2O

Number of H atoms = 2

Number of O atom = 1

Molecular weight of H2O = 2(mass of H atom) + 1(mass of O atom)

Molecular weight = 2(1.00784) + 15.999

= 18.01558 u

= 18.016 u

Answer:

18.016 ;)

Explanation:

Got it right on Odessyware

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico