Answer:
[tex]0.00986m/s^2[/tex]
Explanation:
I think there are some repetitions in the question which may be due to typographical errors. The correct question should have been as stated below:
An airplane flies eastward and always accelerates at a constant rate. At one position along its path, it has a velocity of 32.3 m/s . It then flies a further distance of 41300 m, and afterwards, its velocity is 43.1 m/s . Find the airplane's acceleration.
This problem could be solved using the third equation of a uniformly accelerated motion, since the airplane is said to accelerate at a constant (uniform) rate. The equation is given by;
[tex]v^2=u^2+2as[/tex]
where v is the final velocity, u the initial velocity, a acceleration and s distance.
[tex]u=32.3m/s\\ v=43.1m/s\\s=41300m\\a=?[/tex]
We substitute these values into the equation and then solve for the unknown;
[tex]43.1^2=32.3^2+2(a)(41300)\\43.1^2-32.3^2= 82600a\\1857.61-1043.29=82600a\\814.32=82600a\\Hence\\a=814.32/82600=0.00986m/s^2[/tex]