Answer:
py = 0.0686m and vy = 0.0686 m/s
Explanation:
by using the first equation of motion under gravity i.e. [tex]v_{y =v_{0y +gt[/tex] we can find vy putting voy=0 and g=9.8 m/s2 and t=0.07 sec.
by using relation p=mv we can calculate relation for momentum