Answer:
16 hours 40 minutes
Step-by-step explanation:
Rate = Volume/time
Rate of Jones = 30 L/hr
Rate of Henderson sprinklers = 15 L/hr
let volume of jones sprinklers be 'x' and volume of henderson sprinklers be 'y'
[tex]\frac{dx}{dt}[/tex] = 30
dx = 30 dt (integrating both sides)
x=30t
Similarly,
[tex]\frac{dy}{dt}[/tex] = 15
dy = 15 dt (integrating both sides)
y = 15t
Total volume of water is 750L, therfore;
x + y =750
30t + 15t = 750
t = 750/45
t = 16.667 hrs
or t = 16 hrs 40 mins