A university claims that the average cost of books per student, per semester is $300. A group of students believes that the actual mean is higher than this. They take a random sample of 100 students and calculate the sample mean to be $345 with a standard deviation of $200.

Respuesta :

Answer:

[tex]t=\frac{345-300}{\frac{200}{\sqrt{100}}}=2.25[/tex]    

[tex]p_v =P(t_{(99)}>2.25)=0.0133[/tex]  

Conclusion  

If we compare the p value and the significance level assumed [tex]\alpha=0.01[/tex] we see that [tex]p_v>\alpha[/tex] so we can conclude that we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis, so we can conclude that the mean is higher than 300 at 1% of significance.  

Step-by-step explanation:

Data given and notation  

[tex]\bar X=345[/tex] represent the sample mean

[tex]s=200[/tex] represent the sample standard deviation

[tex]n=100[/tex] sample size  

[tex]\mu_o =300[/tex] represent the value that we want to test

[tex]\alpha[/tex] represent the significance level for the hypothesis test.  

t would represent the statistic (variable of interest)  

[tex]p_v[/tex] represent the p value for the test (variable of interest)  

State the null and alternative hypotheses.  

We need to conduct a hypothesis in order to check if the mean is higher than 300, the system of hypothesis would be:  

Null hypothesis:[tex]\mu \leq 300[/tex]  

Alternative hypothesis:[tex]\mu > 300[/tex]  

If we analyze the size for the sample is > 30 but we don't know the population deviation so is better apply a t test to compare the actual mean to the reference value, and the statistic is given by:  

[tex]t=\frac{\bar X-\mu_o}{\frac{s}{\sqrt{n}}}[/tex]  (1)  

t-test: "Is used to compare group means. Is one of the most common tests and is used to determine if the mean is (higher, less or not equal) to an specified value".  

Calculate the statistic

We can replace in formula (1) the info given like this:  

[tex]t=\frac{345-300}{\frac{200}{\sqrt{100}}}=2.25[/tex]    

P-value

The first step is calculate the degrees of freedom, on this case:  

[tex]df=n-1=100-1=99[/tex]  

Since is a one right tailed test the p value would be:  

[tex]p_v =P(t_{(99)}>2.25)=0.0133[/tex]  

Conclusion  

If we compare the p value and the significance level assumed [tex]\alpha=0.01[/tex] we see that [tex]p_v>\alpha[/tex] so we can conclude that we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis, so we can conclude that the mean is higher than 300 at 1% of significance.  

ACCESS MORE
EDU ACCESS