Answer:
The electric field at a distance of 0.584 cm from the center of the sphere is 61.02 N/C.
Explanation:
Given that,
Initial distance, [tex]d_1=0.22\ cm[/tex]
Initial electric field, [tex]E_1=430\ N/C[/tex]
We need to find the electric field 0.584 cm from the center of the sphere, [tex]d_2=0.584\ cm[/tex]. The electric field at a distance d is the given by :
[tex]E=\dfrac{kq}{r^2}[/tex]
[tex]\dfrac{E_1}{E_2}=\dfrac{r_2^2}{r_1^2}[/tex] (as electric field is inversely proportional to the distance)
[tex]E_2[/tex] is the electric field 0.584 cm from the center of the sphere
[tex]E_2=\dfrac{r_1^2}{r_2^2}E_1[/tex]
[tex]E_2=\dfrac{0.22^2}{0.584^2}\times 430[/tex]
[tex]E_2=61.02\ N/C[/tex]
So, the electric field at a distance of 0.584 cm from the center of the sphere is 61.02 N/C. Hence, this is the required solution.