Calculate the shortest wavelength of light capable of dissociating the Cl–F bond in one molecule of chlorine monofluoride if the bond energy, or bond dissociation energy, is 251 kJ/mol .

Respuesta :

Answer:

477 nm

Explanation:

Using the expression for the energy as:

[tex]E=\frac {h\times c}{\lambda}[/tex]

Where,  

h is Plank's constant having value [tex]6.626\times 10^{-34}\ Js[/tex]

c is the speed of light having value [tex]3\times 10^8\ m/s[/tex]

[tex]\lambda[/tex] is the wavelength of the light

Given, [tex]Energy=251\ kJ/mol=251000\ J/mol[/tex]

Also, [tex]N_a=6.023\times 10^{23}\ {mol}^{-1}[/tex]

So, Energy for one atom = [tex]\frac{251000}{6.023\times 10^{23}}\ J[/tex]

Thus, applying values as:

[tex]\frac{251000}{6.023\times 10^{23}}=\frac{6.626\times 10^{-34}\times 3\times 10^8}{\lambda}[/tex]

[tex]251\times \:10^{26}\lambda=5^{20}\times \:125540965[/tex]

[tex]\lambda=4.77\times 10^{-7}\ m=477\times 10^{-7}\ m=477\ nm[/tex]

( 1 m = [tex]10^{-9}[/tex] nm )

Lanuel

The shortest wavelength of light capable of dissociating the Cl–F bond in one molecule of chlorine monofluoride is 475 nanometers.

Given the following data:

  • Bond energy = 251 kJ/mol.

Based on science:

  • Avogadro's number = [tex]6.02 \times 10^{23}[/tex]
  • Speed of light = [tex]3 \times 10^8\;meters[/tex]
  • Planck constant = [tex]6.626 \times 10^{-34}\;J.s[/tex]

To calculate the shortest wavelength of light capable of dissociating the Cl–F bond in one molecule of chlorine monofluoride:

First of all, we would determine the energy in one molecule of chlorine monofluoride by using this formula:

[tex]Energy = \frac{Bond\;energy}{Avogadro's\;number} \\\\Energy = \frac{251 \times 10^3}{6.02 \times 10^{23}} \\\\Energy = 4.17 \times 10^{-19}\;Joules[/tex]

Now, we can calculate the shortest wavelength by using Einstein's equation for photon energy:

Mathematically, Einstein's equation for photon energy is given by the formula:

[tex]E = hf = h\frac{v}{\lambda}[/tex]

Where:

  • E is the energy.
  • h is Planck constant.
  • f is photon frequency.
  • [tex]\lambda[/tex] is the wavelength.
  • v is the speed of light.

Substituting the given parameters into the formula, we have;

[tex]4.17 \times 10^{-19} = \frac{6.626 \times 10^{-34} \times 3.0 \times 10^{8}}{\lambda} \\\\\lambda=\frac{6.626 \times 10^{-34} \;\times\; 3.0 \times 10^{8}}{4.17 \times 10^{-19}} \\\\\lambda=\frac{1.99 \times 10^{-25} }{4.17 \times 10^{-19}}\\\\\lambda=4.75 \times 10^{-7} \\\\\lambda=475 \times 10^{-9}[/tex]

Shortest wavelength = 475 nanometers.

Note: [tex]1 \;nanometer = 1 \times 10^{-9} \;meter[/tex]

Read more: https://brainly.com/question/14593563

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico