In a household, a business is run for an average of 6 hours per day. The total power consumed by a computer and its printer is 245 watts. In addition, a 55-W light bulb runs during the same 6 hours. If their utility charges 11.75 cents per kWh, how much do the owners pay every 30-days?

Respuesta :

Answer:

The owners pay $ 6.34 OR $ 6 and 34 cents, every 30-days.

Explanation:

First, we calculate the energy consumption per day:

Energy Consumed per day = (245 W + 55 W)(6 hr/day)(1 KW/1000 W)

Energy Consumed per day = 1.8 KWh/day

Now, we calculate total energy consumed in 30 days:

Total Energy Consumed in 30 Days = E = (1.8 KWh/day)(30 days)

E = 54 KWh

Now, we calculate the cost:

Cost = (E)(Unit Cost)

Cost = (54 KWh)(11.75 cents/Kwh)

Cost = (634.5 cents)($ 1 / 100 cents)

Cost = $ 6.34 = $ 6 and 34 cents

ACCESS MORE
EDU ACCESS