A 2.0-kg cart collides with a 1.0-kg cart that is initially at rest on a low-friction track. After the collision, the 1.0-kg cart moves to the right at 0.40 m/s and the 2.0-kg cart moves to the right at 0.20 m/s . What was the 2.0-kg cart's initial velocity?

Respuesta :

Answer:

The initial speed of 2 kg cart is 0.4 m/s.

Explanation:

Given that,

Mass of the cart 1, [tex]m_1=2\ kg[/tex]

Mass of cart 2, [tex]m_2=1\ kg[/tex]

Initial speed of car 2, [tex]u_2=0[/tex] (it is at rest)

After the collision,

Speed of cart 2, [tex]v_2=0.4\ m/s[/tex] (right direction)

Speed of cart 1, [tex]v_1=0.2\ m/s[/tex] (right)

We need to find the initial speed of 2 kg cart. It is a case of conservation of linear momentum. It is given by :

[tex]m_1u_1+m_2u_2=m_1v_1+m_2v_2[/tex]

[tex]u_1[/tex] is the initial speed of 2 kg cart.

[tex]2u_1+0=2(0.2)+1(0.4)[/tex]

[tex]u_1=0.4\ m/s[/tex]

So, the initial speed of 2 kg cart is 0.4 m/s. Hence, this is the required solution.

The final initial velocity of the 2.0 kg cart is 0.4 m/s

Applying the law of conservation of momentum.

The total momentum of the carts before collision =  The total momentum of the cart after collision.

Formula:

  • mu+m'u' = mv+m'v'.............. Equation 1

Where:

  • m = mass of the 2.0 kg cart
  • m' = mass of the 1.0 kg cart
  • u = initial velocity of the 2.0 kg cart
  • u' = initial velocity of the 1.0 kg cart
  • v = final velocity of the 2.0 kg cart
  • v' = final velocity of the 1.0 kg cart.

From the question,

Given:

  • m = 2 kg
  • m' = 1 kg
  • u' = 0 m/s (at rest)
  • v = 0.2 m/s
  • v' = 0.4 m/s.

Substitute these values into equation 1

  • 2(u)+1(0) = 2(0.2)+1(0.4)

Solve for u

  • 2u = 0.4+0.4
  • 2u = 0.8
  • u = 0.8/2
  • u = 0.4 m/s

Hence, the final initial velocity of the 2.0 kg cart is 0.4 m/s

Learn more about velocity here: https://brainly.com/question/24445340

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico