To solve this problem we will apply the concepts related to the kinematic equations of linear motion. For such an effect we will define the average speed, as the distance traveled in the established time.
Our values are given under the following conditions:
[tex]v_i = 27m/s[/tex]
[tex]x_1 = v_1 *t[/tex]
[tex]x_1 = 27*10 = 270m[/tex]
The final distance covered in those 10 seconds at [tex]34 m / s[/tex] would be
[tex]x_2 = 34*10[/tex]
[tex]x_2 = 340m[/tex]
Therefore the average speed would be the sum of those distances in the total travel time
[tex]v_{Avg} = \frac{340+270}{20}[/tex]
[tex]v_{Avg} = 30.5m/s[/tex]
Therefore the average velocity is 30.5m/s