A physics teacher performing an outdoor demonstration suddenly falls from rest off a high cliff and simultaneously shouts "Help". When she has fallen for 3.0 s , she hears the echo of her shout from the valley floor below. The speed of sound is 340 m/s.

Respuesta :

Answer: a) The cliff is 532.05m high

b) Her speed just before hitting the ground is 102.12 m/s

Explanation: To solve This, I'll use a sketch diagram, attached to this solution,

In 3seconds, the teacher heard the echo of her initial scream back. We can obtain the distance the teacher had fallen at the end of 3 seconds using the equations of motion,

Y1 = ut + 0.5g(t^2)

Since she's falling under the influence of gravity, her initial velocity, u = 0m/s, g = 9.8m/s2, t = 3s

Y1, distance she fell through in 3 seconds = 0.5×9.8(3^2) = 44.1m

Let the total height of the cliff be (44.1 + x); where is the remaining height of cliff that the teacher will fall through.

Using the equations of motion again, we can obtain distance travelled by the sound waves in 3s. sound waves travel with a constant speed of 340m/s, no acceleration,

Y2 = ut + 0.5g(t^2) where g = 0, u = 340m/s, t = 3seconds

Y2 = 340 × 3 = 1020m

But in 3 secs, the sound waves would have travelled through the total height of the cliff (44.1 + x) and back to the teacher's current height, x. That is, 1020 = 44.1 + x + x

x = 487.95m

So, total height of cliff = 44.1 + 487.95 = 532.05m

b) the speed of the teacher just before she hits the ground.

Using the equations of motion again,

(V^2) = (U^2) + 2gs

Where v is the final velocity to be calculated

U is the initial velocity = 0m/s

g is acceleration due to gravity = 9.8m/s2

S is the total height she fell through, that is, the height of the cliff = 532.05m

(V^2) = 0 + 2×9.8×532.05 = 10428.18

V = √(10428.18) = 102.12m/s

QED!

Ver imagen AyBaba7
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico