A car dealership pays $8,350 for a car. They markup the price by 17.4% to get the retail price. What is the retail price of the car at this dealership? *

Respuesta :

Answer:

Therefore the retail price is $9802.90

Step-by-step explanation:

i) Payment for the car = $8,350

ii) Let the retail price = $x

iii) therefore  sale price = $x  = 8350 + [tex]\frac{17.4}{100} \times 8350[/tex]

   therefore  x = 8350 [tex]\times[/tex] 1.174

   therefore  x = $9802.90

Therefore the retail price is $9802.90

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico