3.27 moles of an ideal gas in a 50.0 L tank has a pressure of 171000 Pa. What is the temperature of the gas? (Unit=degrees C)

Respuesta :

The temperature of the gas is 41.3 °C.

Answer:

The temperature of the gas is 41.3 °C.

Explanation:

So on combining the Boyle's and Charles law, we get the ideal law of gas that is PV=nRT. Here P is the pressure, V is the volume, n is the number of moles, R is gas constant and T is the temperature. The SI unit of pressure is atm. So we need to convert 1 Pa to 1 atm, that is 1 Pa = 9.86923×[tex]10^{-6}[/tex] atm. Thus, 171000 Pa = 1.6876 atm.

We know that the gas constant R = 0.0821 atmLMol–¹K-¹. Then the volume of the gas is given as 50 L and moles are given as 3.27 moles.

Then substituting all the values in ideal gas equation ,we get

1.6876×50=3.27×0.0821×T

Temperature = [tex]\frac{84.38}{0.268467} =314.3 K[/tex]

So the temperature is obtained to be 314.3 K. As 0°C = 273 K,

Then 314.3 K = 314.3-273 °C=41.3 °C.

Thus, the temperature is 41.3 °C.

Answer:

41.3 degrees C

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico