Respuesta :
Answer:
11
Step-by-step explanation:
first divide 715 and 13, which is 55
then you divide 605 and 55, which is 11
so he drove 605 miles in 11 hours.
Answer:
The time it would take Deandre to drive 605 miles is 11 hours.
Step-by-step explanation:
The problem is related to speed, distance and time.
Speed (or rate) of an object is the measure of how rapidly the object moves form point A to point B.
It is computed by dividing the distance traveled by the time taken to travel this distance. That is,
[tex]Speed=\frac{distance}{time}[/tex]
It is provided that Deandre drove [tex]distance=715 miles[/tex] in [tex]time=13 hours[/tex].
Then the speed at which Deandre was driving can be computed as follows:
[tex]Spped=\frac{distance}{time}\\ =\frac{715}{13}\\ =55[/tex]
Thus, Deandre's speed was 55 miles/hour.
Now, if Deandre needs to drive 605 miles at the same speed, i.e 55 miles/hour, then the time taken will be,
[tex]Speed=\frac{distance}{time}\\time=\frac{distance}{speed}\\=\frac{605}{55}\\ =11[/tex]
Thus, the time taken by Deandre to drive 605 miles at the speed 55 miles/hour is, 11 hours.