Answer:
54 m
Explanation:
Compute v(t):
a = dv / dt = -k*t^2
dv = -k*t^2.dt
Integrating both sides:
v = -kt^3 / 3 + C
v(0) = 12
Hence,
v(t) = 12 - k*t^3 / 3
Compute k:
@ t = 6s v(t) = 0
12 - k*t^3 / 3 = v(t)
12 - k*(6)^3 / 3 = 0
k = 12 / 72 = 1 / 6 m/s^2
Compute s(t)
v = ds /dt = 12 - t^3 / 18
ds = (12 - t^3 / 18) . dt
Integrating both sides
s(t) = s(0) + (12*t - t^4 / 72)
Net displacement:
s(6) - s(0) = 12*t - t^4 / 72
= 12*6 - 6^4 / 72
= 54 m