Design a half-wave recti er which provides a peak voltage of 15 V, and anaverage voltage of 3.8 V when driven by a 120 V (rms) ac voltage supply

Respuesta :

Answer:

You need a 120V to 24V commercial transformer  (transformer 1:5), a 100 ohms resistance, a 1.5 K ohms resistance and a diode with a minimum forward current of 20 mA (could be 1N4148)

Step by step design:

  1. Because you have a 120V AC voltage supply you need an efficient way to reduce that voltage as much as possible before passing to the rectifier, for that I recommend a standard 120V to 24V transformer.  120 Vrms = 85 V and 24 Vrms = 17V = Vin
  2. Because 17V is not 15V you still need a voltage divider to step down that voltage, for that we use R1 = 100Ω and R2 = 1.3KΩ. You need to remember that more than 1 V is going to be in the diode, so for our calculation we need to consider it. Vf = (V*R2)/(R1+R2), V = Vin - 1 = 17-1 = 16V and Vf = 15, Choosing a fix resistance R1 = 100Ω and solving the equation we find R2 = 1.5KΩ
  3. Finally to select the diode you need to calculate two times the maximum current and that would be the forward current (If) of your diode. Imax = Vf/R2 = 10mA and If = 2*Imax = 20mA

Our circuit meet the average voltage (Va) specification:

Va = (15)/(pi) = 4.77V considering the diode voltage or 3.77V without considering it

Ver imagen mateolara11
Ver imagen mateolara11
Ver imagen mateolara11
ACCESS MORE
EDU ACCESS