Phillip bought apples from the grocery store for $2.20 per pound. If he bought 2.5 pounds of apples on Monday and 1.2 pounds of apples on Tuesday, how much did he spend on apples in total?

Relax

Respuesta :

Phillip spent $8.14 in total. Here is how:
2.5 lbs (Monday) + 1.2 lbs (Tuesday) = 3.7 lbs
3.7 lbs • $2.20/per lbs = $8.14