Carbonic anhydrase of erythrocytes (Mr 30,000) has one of the highest turnover numbers known. It catalyzes the reversible hydration of H2O + CO2 ⇄H2CO3 This is an important process in the transport of CO2 from the tissues to the lungs. If 10.0 g of pure carbonic anhydrase catalyzes the hydration of 0.30 g of CO2 in 1 min at 37 C at Vmax, what is the turnover number (kcat ) of carbonic anhydrase (in units of min-1 )?

Respuesta :

Explanation:

According to the given data, the turnover number can be calculated as follows.

      Turnover number = [tex]K_{cat} = \frac{V_{max}}{\text{Concentration of enzyme}}[/tex]

     [tex]V_{max} = \frac{\text{Moles of CO_{2} hydrolyzed}{second}[/tex]

Therefore, moles of [tex]CO_{2}[/tex] hydrolyzed is as follows.

Moles of [tex]CO_{2}[/tex] hydrolyzed = [tex]\frac{Mass of CO_{2}}{Molar mass of CO_{2}}[/tex]

                 = [tex]\frac{0.30}{44}[/tex]

                 = 0.00682 moles

Now, moles of [tex]CO_{2}[/tex] hydolyzed per second is calculated as follows.

Moles of [tex]CO_{2}[/tex] hydolyzed per second = [tex]\frac{0.00682}{60}[/tex]

             = [tex]1.137 \times 10^{-4} moles/second = V_{max}[/tex]

And,

Moles of enzyme = [tex]\frac{Mass}{\text{Molar mass}}[/tex]

                       = [tex]\frac{10.0 \mu g}{30000}[/tex]

                       = [tex]3.33 \times 10^{-10}[/tex] moles

Therefore, the value of [tex]K_{cat}[/tex] is as follows.

    [tex]K_{cat} = \frac{1.137 \times 10^{-4} moles}{3.333 \times 10^{-10} moles}[/tex]

               = [tex]0.3411 \times 10^{6}[/tex] per second

               = [tex]0.3411 \times 60 \times 10^{6}[/tex] per minute

               = [tex]20.466 \times 10^{6}[/tex] per minute

Thus, we can conclude that the turnover number ([tex]K_{cat}[/tex]) of carbonic anhydrase (in units of [tex]min^{-1}[/tex]) is [tex]20.466 \times 10^{6}[/tex] per minute.

The turnover number, kcat of the enzyme Carbonic anhydrase is 20.47 min⁻¹.

The turnover number of an enzyme is the number of substrate molecules converted to product in a given unit of time on a single enzyme molecule when the enzyme is saturated with substrate.

The turnover number of Carbonic anhydrase (CA) can be calculated as follows:

Step 1:

molecular weight of Carbonic anhydrase (CA) = 30000

1 mol CA has a weight  = 30000 g CA.

mass of enzyme in the catalytic reaction = 10.0 g

Number of moles of CA in 10.0 g = mass / molar mass

Number of moles of CA in 10.0 g = 10.0/30000

Number of moles of CA in 10.0 g = 0.333 mmol CA.

Step 2:

Number of moles of CO₂ converted is then calculated:

molar mass of CO₂ = 44.0 g

mass of CO₂ converted = 0.30 g

Number of moles of CO₂ converted = 0.30 / 44.0

Number of moles of CO₂ converted = 6.818 mmol CO₂

Step 3: From the above values obtained:

0.333 mmol CA converts 6.818 mmol CO₂ per minute.

1 mmol CA converts 1 * 6.81/0.345 mmol CO₂ per minute.

1 mmol CA converts 20.47 mmol CO₂ per minute.

Therefore, the turnover number, kcat of the enzyme Carbonic anhydrase   is 20.47 min⁻¹.

Learn more about enzymes and turnover number at: https://brainly.com/question/4312124

ACCESS MORE
EDU ACCESS