Answer:
The age of the painting is 8916 years
Solution:
As per the question:
Exponential decay is given as:
[tex]A = A_{o}e^{- 0.000121t}[/tex]
where
A = amount of carbon left after 't' years
[tex]A_{o}[/tex] = Initial amount of the carbon
Also,
A = 34%[tex]A_{o} = 0.34A_{o}[/tex]
To calculate the how much older the painting is put [tex]A = 0.34A_{o}[/tex] in the given equation for the exponential decay as:
[tex]0.34A_{o} = A_{o}e^{- 0.000121t}[/tex]
[tex]0.34 = e^{- 0.000121t}[/tex]
Take natural log on both sides of the equation:
[tex]ln{0.34} = ln{e^{- 0.000121t}}[/tex]
[tex]- 1.0788 = - 0.000121t[/tex]
t = 8915.78 years ≈ 8916 years