Answer:
dv / dt = 9.81 - 0.25*v
v(0) = 0
v (t) = 39.24 * ( 1 - e ^ (-t / 4 ) )
Explanation:
Given:
a_air = - 0.25 * v
a_g = 9.81 m/s^2
The rate at which the object's velocity will vary is given:
dv / dt = 9.81 - 0.25*v
Since, the ball is dropped the initial velocity is assumed to be 0, v (0) = 0
The following relation for velocity at time t is given by solving the above ODE wrt to time t.
Separating variables:
dv / (9.81 - 0.25*v) = dt
Integrating both sides
-4*Ln (9.81 - 0.25*v) = t + C
Ln (9.81 - 0.25*v) = -t / 4 + C
Evaluate C for v(0) = 0
C = Ln (9.81)
Making and explicit function of velocity v:
9.81 - 0.25*v = e ^ (-t / 4 + Ln (9.81))
0.25*v = 9.81 - 9.81*e ^ (-t / 4 )
v (t) = 39.24 * ( 1 - e ^ (-t / 4 ) )