1 Calculate the size of the quantum involved in the excitation of (a) an electronic motion of frequency 1.0 × 1015 Hz, (b) a molecular vibration of period 20 fs, and (c) a pendulum of period 0.50 s. Express the results in joules and in kilojoules per mole.

Respuesta :

Answer: a) E= 6.63x10^-19J

E= 3.97×10^2KJ/mol

b) E = 3.31×10^-19J

E= 18.8×10^4 KJ/mol

C) E = 1.32×10^-33J

E= 8.01×10^-10KJ/mol

Explanation:

a) E = h ×f

h= planks constant= 6.626×10^-34

E=(6.626×10^-34)×(1.0×10^15)

E=6.63×10^-19J

1mole =6.02×10^23

E=( 6.63×10^-19)×(6.02×10^23)

E=3.97×10^2KJ/mol

b) E =(6.626×10^-34)/(1.0×10^15)

E=3.13×10^-19J

E= 3.13×10^-19) ×(6.02×10^23)

E= 18.8×10^3KJ/MOL

c) E= (6.626×10^-34) /0.5

E= 1.33×10^-33J

E= (1.33×10^-33) ×(6.02×10^23)

E= 8.01×10^-10KJ/mol

ACCESS MORE
EDU ACCESS