If 2.40 g of KNO3 reacts with sufficient sulfur (S8) and carbon (C), how much P-V work will the gases do against an external pressure of 1.00 atm given the densities of nitrogen and carbon dioxide are 1.165 g/L and 1.830 g/L, respectively, at 20°C?

Respuesta :

Answer:

[tex]-112.876J[/tex]

Explanation:

In order to solve this question, we would need to incorporate Stoichiometry, which involves using relationships between reactants and/or products in a chemical reaction to determine desired quantitative data.

Here's a balanced equation for the reaction:

[tex]16KNO_3(s) + 24C(s) + S_8(s) \to 24CO_2(g) + 8N_2(g) + 8K_2S(s)[/tex]

Let us define [tex]P - V[/tex] work as;

[tex]w_{pv} = - P_{external} \triangle Volume[/tex]

where  [tex]\triangle (Volume) = (V_{final} - V_{initial})[/tex]

External pressure is given as  [tex]1.00[/tex][tex]atm[/tex] , therefore the work solely depends on the change in volume and since the reactants are solids, none of the reactants contribute to the volume. Hence,  [tex]V_i = 0.[/tex]

To find the volume of the products, we need to first find the amount of moles of the product made from  [tex]2.40_gKNO_3,[/tex] using the molar mass of  [tex]KNO_3[/tex]  which is 101.1032 g/mol  

[tex]2.40_gKNO_3 . {\frac{1molKNO_3}{101.1032_g}} = 0.0237molKNO_3[/tex]

Now let us convert moles of  [tex]KNO_3[/tex]  into moles of [tex]CO_2[/tex] and [tex]N_2[/tex]  using the stoichiometric ratios from our balanced equation of the reaction.

[tex]0.0237molKNO_3 . {\frac{24molCO_2}{16molKNO_3}} = 0.0356molCO_2[/tex]

[tex]0.0237molKNO_3 . {\frac{8molN_2}{16molKNO_3}} = 0.01185molN_2[/tex]

[tex]K_2S[/tex] is not factored into the volume calculation because it is a solid.

Now let us also convert the moles of  [tex]CO_2[/tex]  and  [tex]N_2[/tex] into grams using their respective molar masses.

[tex]0.0356molCO_2 . {\frac{44.01_g}{1molCO_2}} = 1.567_gCO_2[/tex]

[tex]0.01185molN_2 . {\frac{28.014_g}{1molN_2}} = 0.332_gN_2[/tex]

We will now proceed to convert grams into volume using the density values provided.

[tex]1.567_gCO_2 . {\frac{1L}{1.830_g}} = 0.856LCO_2[/tex]

[tex]0.332_gN_2 . {\frac{1L}{1.165_g}} = 0.285LN_2[/tex]

Summing up the two volumes, we get the final volume

[tex]0.856L + 0.258L = 1.114L = V_f[/tex]

Plugging everything into the [tex]w_{pv}[/tex] equation, we get:

[tex]w_{pv} = -1atm(1.114L - 0L) = -1.114L.atm[/tex]

Finally, let us convert [tex]L.atm[/tex] into joules using the conversion rate of;

[tex]1L.atm = 101.325J\\-1.114L.atm. {\frac{101.325J}{1L.atm}} = -112.876J[/tex]

Lanuel

The amount of P-V work that the gases would do against the given external pressure is -116.64 Joules.

Given the following data:

  • Mass of [tex]KNO_3[/tex] = 2.40 grams.
  • External pressure = 1.00 atm.
  • Density of nitrogen = 1.165 g/L.
  • Density of carbon dioxide = 1.830 g/L.
  • Temperature = 20°C.

Scientific data:

  • Molar mass of [tex]KNO_3[/tex] = 101.1032 g/mol.
  • Molar mass of [tex]N_2[/tex] = 28.01 g/mol.
  • Molar mass of [tex]C0_2[/tex] = 44.01 g/mol.

To calculate the amount of P-V work that the gases would do against the given external pressure:

The balanced equation for this chemical reaction.

In this scenario, the properly balanced equation for the chemical reaction of [tex]KNO_3[/tex] with sulfur ([tex]S_8[/tex]) and carbon (C) is:

                  [tex]KNO_3+S_8 +24C \rightarrow 24C0_2 + 8N_2 +K_2S[/tex]

Next, we would calculate the number of moles of [tex]KNO_3[/tex] that was used during this chemical reaction;

[tex]Number\;of\;moles = \frac{mass}{molar\;mass}\\\\Number\;of\;moles = \frac{2.40}{101.1032}[/tex]

Number of moles = 0.0237 moles.

By stoichiometry:

0.0237 moles of [tex]KNO_3[/tex]  = [tex]\frac{24\; of \;CO_2}{16\;of \;K N0_3} \times 0.0237[/tex] = 0.0356 moles of [tex]CO_2[/tex].

0.0237 moles of [tex]KNO_3[/tex]  = [tex]\frac{16\; of \;N_2}{8\;of \;K N0_3} \times 0.0237[/tex] = 0.0119 moles of [tex]N_2[/tex].

Next, we calculate the mass of nitrogen and carbon dioxide gases in grams:

For carbon dioxide:

[tex]Mass = Number\;of\;moles \times molar\;mass\\\\Mass = 0.0356 \times 44.01[/tex]

Mass = 1.567 grams.

For nitrogen:

[tex]Mass = Number\;of\;moles \times molar\;mass\\\\Mass = 0.0119 \times 28.01[/tex]

Mass = 0.333 grams.

Next, we would determine the volume of nitrogen and carbon dioxide gases in liters:

For carbon dioxide:

[tex]Volume = \frac{Mass}{Density} \\\\Volume = \frac{1.567}{1.830}[/tex]

Volume = 0.8563 liters.

For nitrogen:

[tex]Volume = \frac{Mass}{Density} \\\\Volume = \frac{0.333}{1.165}[/tex]

Volume = 0.2858 liters.

For the final volume:

[tex]Final\;volume = 0.8653+0.2858[/tex]

Final volume = 1.1511 Liters.

How to calculate the P-V work by a gas.

Mathematically, the work done by a gas is given by the formula:

[tex]Work = -P \Delta V[/tex]

Where:

  • P is the pressure.
  • [tex]\Delta V[/tex] is the change in volume.

Substituting the given parameters into the formula, we have;

[tex]Work = -1 \times 1.1511[/tex]

Work = -1.1511 Latm.

Note: 1 Latm = 101.325 Joules.

Work = [tex]-1.1511 \times 101.325[/tex]

Work = -116.64 Joules.

Read more on work here: https://brainly.com/question/22599382

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico