Calculate the number of gold atoms in a sample of gold(III) chloride . Be sure your answer has a unit symbol if necessary, and round it to significant digits.

Respuesta :

Answer: N = 2.78 × 10^23 atoms

There are N = 2.78 × 10^23 atoms in 70g of Au2cl6

Completed Question:

Calculate the number of gold atoms in a 70g sample of gold(III) chloride . Be sure your answer has a unit symbol if necessary, and round it to significant digits

Explanation:

Given:

Molar mass of Au2cl6 = 303.33g/mol

Mass of Au2cl6 = 70g

Number of moles of Au2cl6 = 70g/303.33g/mol = 0.231mol

According to the chemical formula of Au2cl6,

1 mole of Au2cl6 contains 2 moles of Au

Number of moles of Au = 2 × 0.231mol = 0.462mole

There are 6.022 × 10^23 atoms in 1 mole of an element.

Number of Atom of gold in 0.462 mole of gold is:

N = 0.462 mol × 6.022 × 10^23 atoms/mol

N = 2.78 × 10^23 atoms

ACCESS MORE
EDU ACCESS