) Water falls from a height of 60m at the rate of 15kg/s to operate a turbine. The losses due to frictional force are 10% of energy. How much power in generated by the turbine?

Respuesta :

Answer:

8100W

Explanation:

Let g = 10m/s2

As water is falling from 60m high, its potential energy from 60m high would convert to power. So the rate of change in potential energy is

[tex]P = \dot{E} = \dot{m}gh = 15*10*60 = 9000 J/s[/tex] or 9000W

Since 10% of this is lost to friction, we take the remaining 90 %

P = 9000*90% = 8100 W

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico