Suppose that a public address system emits sound uniformly in all directions and that there are no reflections. The intensity at a location 26 m away from the sound source is 3.0 × 10-4 W/m2. What is the intensity at a spot that is 71 m away?

Respuesta :

Answer:

The intensity at a spot 71 m away is [tex]4.02*10^{-5} Wm^{-2}[/tex]

Explanation:

Given:

Initial intensity,[tex]I_{1}=3.0*10^{-4} Wm^{-2}[/tex] at a distance, [tex]d_{1} = 26 m[/tex]

Required:

New intensity, [tex]I_{2} =?[/tex] at a distance, [tex]d_{2} = 71 m[/tex]

Using the inverse square law,

I ∝ [tex]\frac{1}{d^{2} }[/tex]

⇒[tex]I_{1}[/tex][tex]I_{1}d_{1}^{2} =I_{2}d_{2}^{2}[/tex]

[tex]I_{2} =\frac{I_{1} d_{1}^{2} }{d_{2}^{2}} =\frac{3.0*10^{-4}*26^{2} }{71^{2} } \\[/tex]×

[tex]I_{2}=4.02*10^{-5} Wm^{-2}[/tex]

Thus, the intensity at a spot that is 71 m away is [tex]4.02*10^{-5} Wm^{-2}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico