You are standing in a building whose height (40m) you throw a ball downward at a angle of -30 at a speed of (10m/s) acceleration of gravity is -9.81 m/sec^2

Respuesta :

Answer: 3.41 s

Explanation:

Assuming the question is to find the time [tex]t[/tex] the ball is in air, we can use the following equation:

[tex]y=y_{o}+V_{o}sin \theta t-\frac{1}{2}gt^{2}[/tex]

Where:

[tex]y=0m[/tex] is the final height of the ball

[tex]y_{o}=40 m[/tex] is the initial height of the ball

[tex]V_{o}=10 m/s[/tex] is the initial velocity of the ball

[tex]t[/tex] is the time the ball is in air

[tex]g=9.8 m/s^{2}[/tex] is the acceleration due to gravity  

[tex]\theta=30\°[/tex]

Then:

[tex]0 m=40 m+(10 m/s)(sin(30\°))t-\frac{1}{2}9.8 m/s^{2}t^{2}[/tex]

[tex]0 m=40 m+5m/s t-4.9 m/s^{2}t^{2}[/tex]

Multiplying both sides of the equation by -1 and rearranging:

[tex]4.9 m/s^{2}t^{2}-5m/s t-40 m=0[/tex]

At this point we have a quadratic equation of the form [tex]at^{2}+bt+c=0[/tex], which can be solved with the following formula:

[tex]t=\frac{-b \pm \sqrt{b^{2}-4ac}}{2a}[/tex]

Where:

[tex]a=4.9[/tex]

[tex]b=-5[/tex]

[tex]c=-40[/tex]

Substituting the known values:

[tex]t=\frac{-(-5) \pm \sqrt{(-5)^{2}-4(4.9)(-40)}}{2(4.9)}[/tex]

Solving the equation and choosing the positive result we have:

[tex]t=3.41 s[/tex]  This is the time the ball is in air

ACCESS MORE
EDU ACCESS