The recommended angle for a firefighting ladder is 75°. When a 110-foot ladder
is put up against a building at this angle, the base of the ladder is about 28
feet from the building. The base of the ladder is 8 feet above the ground. How
high on the building will the ladder reach?
Round your answer to the nearest tenth.

Respuesta :

Answer:106.38 feet

Step-by-step explanation:

This can be solved by using pythagoras theorem

 

c=110 feet

b=28 feet

a=?

a=sqrt(110^2-28^2)

=sqrt(12100-784)

=sqrt(11316)

=106.3766 feet

=106.38

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico