Answer:
480 / ( 60 + x ) ≤ 7
Step-by-step explanation:
The average speed of Neil is:
d = v*t ⇒ t = d/v ⇒ t = 480 / 60 h ⇒ 8 h
That means Neil took 8 h in her trip
If we call x the increase in her speed back home
She needs at least go according to:
480 / ( 60 + x ) ≤ 7
And this is the inequality to find the minimun increase in the speed, to show that we can solve the inequation, at the limit (that means when she saves just 1 hour)
480/ ( 60 + x ) = 7
480 = 7 ( 60 + x )
480 = 420 + 7 x
7x = 60
x = 60/7 ⇒ x = 8.57 miles/hour ( minimun increase )
Then the minimun speed would be
60 + 8,57 = 68.57 miles /h
Checking
480 / 68.57 = 7.0001 h