Respuesta :

Answer:

1137.398 ohm's.

Explanation:

Capacitive reactance: This is the opposition to the flow of current in a a purely capacitve A.C circuit. The S.I unit of capacitive reactance is ohm's (Ω).

Mathematically, capacitive reactance can be expressed as,

Xc = 1/2πfc ........................ Equation 1

Where Xc = capacitive reactance, f = frequency, c = capacitance of the capacitor, π = pie.

Given: f = 700 kHz = 700000 Hz, C = 200 pF = 200×10⁻¹² F, π = 3.14

Substitute into equation  1

Xc = 1/(2×3.14×200×10⁻¹² ×700000)

Xc = 10¹²/87920000

Xc = 1000000000000/879200000

Xc = 1137.398 ohm's.

Hence the capacitive reactance of the capacitor = 1137.398 ohm's.

ACCESS MORE
EDU ACCESS