Answer:
380088.7 Pa
Explanation:
[tex]V_1[/tex] = Initial volume = 0.37 m³
[tex]V_2[/tex] = Final volume = 0.71 m³
[tex]P_1[/tex] = Initial Pressure = [tex]600\times 10^3\ Pa[/tex]
[tex]P_2[/tex] = Final Pressure = [tex]300\times 10^3\ Pa[/tex]
[tex]T_f[/tex] = Final temperature = 12°C
[tex]T_1[/tex] = 23.5°C
[tex]T_2[/tex] = 35°C
We have the equation
[tex]P_f(V_1+V_2)=(n_1+n_2)RT\\\Rightarrow P_f(V_1+V_2)=(\dfrac{P_1V_1}{T_1}+\dfrac{P_2V_2}{T_2})T_f\\\Rightarrow P_f=(\dfrac{P_1V_1}{T_1}+\dfrac{P_2V_2}{T_2})\dfrac{T_f}{V_1+V_2}\\\Rightarrow P_f=(\dfrac{600\times 10^3\times 0.37}{23.5+273.15}+\dfrac{300\times 10^3\times 0.71}{35+273.15})\times \dfrac{12+273.15}{0.37+0.71}\\\Rightarrow P_f=380088.7\ Pa[/tex]
The pressure is 380088.7 Pa