A sandy soil has a total unit weight of 120 pcf, a specific gravity of solids of 2.64, and a water content of 16 percent. Compute
A) its dry unit weight. B) its porosity. C) Its void ratio. D) its degree of saturation.

Respuesta :

Answer:

A). Dry unit weight = 1657.08Kg/m3

B). Porosity  = 0.37

C). Void ratio  = 0.593 

D). 0.712

Explanation:

Total unit weight, Y = 120pcf =1922.2 Kg/m3

Specific gravity of solids, Gs = 2.64

Water content, w = 16%

A). Dry unit weight

Yd = Y/(1+w)

= 1922.2/(1+0.16) = 1657.08Kg/m3

B). Porosity

However void ratio, e = Gs×Yw/Yd, where Yw = 1000Kg/m3

Void ratio = 2.64×1000/1657.08 = 0.593

 

And porosity = e/(1+e) =0.593/(1+0.593) = 0.37

C). void ratio, e = 0.593

D). Degree of saturation, S = m×Gs/e where m =water content

S = 0.16×2.64/0.593 = 0.712

ACCESS MORE
EDU ACCESS