A person with high cholesterol has 280. mg of cholesterol per 100.0 mL of blood. If the total blood volume of the person is 5.2 L, what is the total mass (in grams) of cholesterol present in the person’s blood?

Respuesta :

Answer:

14.6 g

Explanation:

Given that;

A person with high cholesterol has 280. mg of cholesterol per 100.0 mL of blood

i.e [tex]\frac{280mg}{100ml}[/tex] =[tex]2.80\frac{mg}{ml}[/tex]

Also, If the total blood volume of the person is 5.2 L

i.e 5.2 L = 5200 mls

we have

5200 mls x [tex]2.80\frac{mg}{ml}[/tex] = 14560mg

Converting this to grams we have  14.560 g cholesterol

= 14.6 g cholesterol

ACCESS MORE
EDU ACCESS