Answer:
18.1347 m/s
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s² = a
[tex]v^2-u^2=2as\\\Rightarrow s=\dfrac{v^2-u^2}{2a}\\\Rightarrow s=\dfrac{0^2-6.95^2}{2\times -9.81}\\\Rightarrow s=2.4619\ m[/tex]
Total height the ball falls is 2.4619+14.3 = 16.7619 m
[tex]v^2-u^2=2as\\\Rightarrow v=\sqrt{2as+u^2}\\\Rightarrow v=\sqrt{2\times 9.81\times 16.7619+0^2}\\\Rightarrow v=18.1347\ m/s[/tex]
The speed at which the stone reaches the ground is 18.1347 m/s