W=14700Nm
Explanation:
Work done is calculated by multiplying external force acting on the object by the amount of movement of an object.
Here an External Force of 700 N is acting or applied on an object which moves the objects to 21 m from its initial position.
the formula for work done is W=F*d
where F is External Force acting on the object.
and d is the amount of distance moved by the object.
W=700*21
W=14700 Nm
Answer:
The work done will be 14,700 Nm.
Explanation:
The standard formula to evaluate work done when the force and distance are given is,
[tex]$W=F \times d$[/tex]
According to the question, the force applied and distance covered by the object is given as,
[tex]F=700 N[/tex]
[tex]d=21 m[/tex]
Now putting all the values in the standard formula of work done, we get;
[tex]W=700 \times 21[/tex]
[tex]W=14,700 \mathrm{Nm}[/tex]
Hence the work done by the object through the force is 14,700 Nm.