Answer: 20
Step-by-step explanation:
Given : The orchestra at millard middle school has 120 members.
Of these 17% are eighth grade students.
i.e. Percentage of eighth grade students in orchestra = 17%
Then, the number of eighth grade students in the orchestra. = (Percentage of eighth grade students in orchestra) x ( Total members in orchestra)
= 17% x 120
[tex]=\dfrac{17}{100}\times120[/tex] [We convert % into decimal by dividing it by 100]
[tex]=20.4\approx20[/tex] [Round to the nearest integer.]
Hence, the estimated number of eighth grade students in the orchestra is 20.