1) Final angular velocity is 5.22 rad/s
2) Change in kinetic energy: 639.8 J
Explanation:
1)
In absence of external forces, the angular momentum of the merry-go-round must be conserved.
So we can write:
[tex]L_1 = L_2\\I_1\omega_1 = I_2 \omega_2[/tex]
where
[tex]I_1[/tex] is the initial moment of inertia
[tex]I_2[/tex] is the final moment of inertia
[tex]\omega_1[/tex] is the initial angular velocity
[tex]\omega_2[/tex] is the final angular velocity
At the beginning, we have:
[tex]\omega_1=0.4 rev/s \cdot 2\pi = 2.51 rad/s[/tex]
The moment of inertia is the sum of the moment of inertia of the cylinder + the moment of inertia of the man, therefore:
[tex]I_1 = \frac{1}{2}MR^2+mr^2=\frac{1}{2}(11)(1.5)^2+(78)(1.5)^2=187.9 kgm^2[/tex]
The man later walks to a point 1 m from the centre, so the final moment of inertia is:
[tex]I_2 = \frac{1}{2}MR^2+mr^2=\frac{1}{2}(11)(1.5)^2+(78)(1)^2=90.4 kgm^2[/tex]
Therefore, the final angular velocity is
[tex]\omega_2 = \frac{I_1 \omega_1}{I_2}=\frac{(187.9)(2.51)}{90.4}=5.22 rad/s[/tex]
2)
The angular velocity of the merry-go-round rotating is given by
[tex]K=\frac{1}{2}I\omega^2[/tex]
In the first situation, we have
[tex]I_1 = 187.9 kg m^2\\\omega=2.51 rad/s[/tex]
Therefore
[tex]K_1 = \frac{1}{2}(187.9)(2.51)^2=591.8 J[/tex]
In the second situation, we have
[tex]I_2= 90.4 kg m^2\\\omega_2=5.22 rad/s[/tex]
Therefore
[tex]K_2=\frac{1}{2}(90.4)(5.22)^2=1231.6 J[/tex]
So the change in kinetic energy is
[tex]\Delta K = K_2 - K_1 = 1231.6-591.8=639.8 J[/tex]
Learn more about circular motion:
brainly.com/question/2562955
brainly.com/question/6372960
#LearnwithBrainly