Answer:
Brady rides at slower speed which is 17 miles/hours for 3 hours and 36 minutes.
Step-by-step explanation:
Given:
Brady rode 70 miles in 4 hours.
For [tex]t[/tex] hours he rode at the average rate of 17 miles/hour
For rest of the time he rode at the average rate of 22 miles per hour.
To find the time Braady rode at the slower speed.
Solution:
Total time of riding = 4 hours
Time for which Brady rides at 17 miles/ hour = [tex]t[/tex] hours
Distance covered in [tex]t[/tex] hours = [tex]Speed\times time=17\times t =17t\ miles[/tex]
So, time for which Brady rides at 22 miles/ hour = [tex](4-t)[/tex] hours
Distance covered in [tex](4-t)[/tex] hours = [tex]Speed\times time=22\times(4-t) =(88-22t)\ miles[/tex]
Total distance can be given as:
⇒ [tex]17t+88-22t[/tex]
Simplifying.
⇒ [tex]-5t+88[/tex]
Total distance given =70 miles.
Thus, the equation to find [tex]t[/tex] can be given as:
[tex]-5t+88=70[/tex]
Subtracting both sides by 88.
[tex]-5t+88-88=70-88[/tex]
[tex]-5t=-18[/tex]
Dividing both sides by -5.
[tex]\frac{-5t}{-5}=\frac{-18}{-5}[/tex]
∴ [tex]t=3.6[/tex] hours
[tex]3.6\ hours = 3\ hour+ (0.6\times 60)\ minutes = 3\ hour\ 36\ minutes[/tex]
Thus, Brady rides at slower speed which is 17 miles/hours for 3 hours and 36 minutes.