Answer:
It is 6.58%
Explanation:
Debt-Equity Ratio = Debt/Equity
0.68= Debt/358,200
Debt = 0.68 x 358,200
Debt = $243,576
Total Asset Turnover = Revenue/ Total Asset
Total Assets = Debt + Equity = $243,576+ $358,200=$601,776
1.2= Revenue/601,776
Revenue= 1.2 x 601,776
=$722,131.20
Profit Margin = Net income/ Revenue x 100%
= $47,500/$722,131.20 x100%
= 6.58%