Answer: Magnitude of electric field = 6.77×10^11N/C
Explanation: Electric field= E =KQ/ r ^2
Given:
Total charge Q=53.2nc
Radius 84cm= 0.84m
Coulombs constant K= 8.987x10^9NmC^-1
E =(( 8.987×10^9) × 53.2) /(0.84^2)
E = ( 4 . 777 ×10 ^ 9 )/ 0.7056
E = 6.77 × 10^ 11 NC^-1