Answer : The suspension base added will be, 250 mL
Explanation :
As we are given that the initial concentration of solution is, 10 mg/5mL or we can say that 2 mg/mL.
Volume of solution = 250 mL
First we have to determine the mass of PAXIL.
As, 1 mL of solution contain mass of PAXIL = 2 mg
So, 250 mL of solution contain mass of PAXIL = [tex]250\times 2=500mg[/tex]
Now we have to determine the final solution required.
As we are given the final concentration of solution is, 0.1 % w/v that means 0.1 g in 100 mL of solution.
Concentration of solution = [tex]\frac{0.1g}{100mL}=\frac{0.1\times 1000mg}{100mL}=\frac{100mg}{100mL}=\frac{1mg}{mL}[/tex]
Let the 'x' mL of the suspension base is added. So, the ratio of mass and volume will be:
[tex]\frac{500mg}{(x+250)mL}=\frac{1mg}{1mL}[/tex]
[tex]x=250mL[/tex]
Thus, the suspension base added will be, 250 mL