contestada

Traveling with an initial speed of 70 km>h, a car accelerates at 6000 km>h2 along a straight road. How long will it take to reach a speed of 120 km>h? Also, through what distance does the car travel during this time?

Respuesta :

Answer

given,

initial speed of car, u = 70 Km/h

final speed of car, v = 120 Km/h

Acceleration of the car = 6000 Km/h²

time taken by the car

using equation of motion

v = u + a t

120 = 70  + 6000 x t

6000 t =  50

t = 8.33 x 10⁻³ hr

distance travel in this time

v² = u² + 2 a s

120² = 70² + 2 x 6000 x s

[tex]s = \dfrac{120^2-70^2}{2\times 6000}[/tex]

[tex]s = 0.792\ Km[/tex]

distance travel by the car is equal to 0.792 Km

ACCESS MORE
EDU ACCESS