Answer:
[tex]92.25 kgm^2[/tex]
Explanation:
Assume both children bodies are point particles. The total moment of inertia about the rotation axis of 2 points particles of mass 16 kg and 25 kg at 1.5 m arm length is
[tex]\sum I = m_1r_1^2 + m_2r_2^2[/tex]
where [tex]m_1 = 16 kg, m_2 = 25 kg[/tex] are the masses of 2 children [tex] r_1 = R-2 = 1.5m[/tex] are their distance to the center of rotation
[tex]\sum I = 16*1.5^2 + 25*1.5^2 = 1.5^2(16 + 25) = 92.25 kgm^2[/tex]