Respuesta :
Answer:
37.98°
Explanation:
Data provided in the question:
Initial velocity of the P wave, v₁ = 6.5 km/s
Final velocity of the P wave, v₂ = 8.0 Km/s
Angle of strike at the boundary, s = 30°
Now
let the angle of refraction be 'r'
we know,
[tex]\frac{\sin(r)}{\sin(s)}=\frac{v_2}{v_1}[/tex]
therefore,
[tex]\frac{\sin(r)}{\sin(30)}=\frac{8}{6.5}[/tex]
or
sin(r) = 1.231 × sin(30)
or
sin(r) = 0.6154
or
r = 37.98°
Answer:
[tex]\theta = 37.97 degree[/tex]
Explanation:
Given data:
velocity [tex]v_1 = 6.5 km/s[/tex]
[tex]v_2 = 8.0 km/s[/tex]
Angle of striking = 30 degree
angle of refraction is assumed to be X
we know that
[tex]\frac{sin\theta_2}{sin\theta_1} =\frac{v_2}{v_1}[/tex]
[tex]\frac{sin\theta_2}{sin 30} =\frac{8}{6.5}[/tex]
[tex]\frac{sin\theta_2}{0.5} =\frac{8}{6.5}[/tex]
[tex]sin\theta_2 = \frac{8}{6.5} \times 0.5[/tex]
[tex]\theta = sin^{-1} 0.615[/tex]
[tex]\theta = 37.97 degree[/tex]