Respuesta :
Answer:
a) We can reject the null hypothesis and conclude that average battery time is shorter than 4 hours at a = 0.05
b) 95% confidence interval of the mean battery time is 230±11.55. That is between 218.45 min and 241.55 min.
c) If you were to test H0: µ =240 minutes vs. H1: µ ≠ 240 minutes, we can conclude that we fail to reject the null hypothesis, because confidence interval includes 240 min.
d) We made a correct decision at c, if study establishes that in fact, a population mean is 4 hours.
Step-by-step explanation:
a)
H0: µ=240
H1: µ<240
Test statistic can be found using the equation
[tex]t=\frac{X-M}{\frac{s}{\sqrt{N} } }[/tex] where
- X = 230 min. (3 hours 50 minutes)
- M is the lasting time of laptop batteries claimed in null hypothesis (240 min.)
- s is the sample standard deviation (20 minutes)
- N is the sample size (16)
[tex]t=\frac{230-240}{\frac{20}{\sqrt{16} } }[/tex] = -2
One tailed p-value of t=-2 for 15 degrees of freedom is ≈ 0.032
Since 0.032<0.05, the result is significant. We can reject the null hypothesis and conclude that average battery time is shorter than 4 hours at a = 0.05
b) 95% confidence interval of the mean battery time can be calculated using M±[tex]\frac{t*s}{\sqrt{n}}[/tex]where
- M is the sample average lasting time (230 min)
- t is the two tailed statistic for 95% confidence level and 15 degrees of freedom (2.13)
- s is the sample standard deviation (20 min.)
- n is sample size (16)
230±[tex]\frac{2.31*20}{\sqrt{16}}[/tex] that is 230±11.55
c) If you were to test H0: µ =240 minutes vs. H1: µ ≠ 240 minutes, from 95% confidence interval which is between 218.45 min and 241.55 min, we can conclude that we fail to reject the null hypothesis, because confidence interval includes 240 min.
d) We made a correct decision at c, if study establishes that in fact, a population mean is 4 hours.
Answer:
A. The average battery time is shorter than 4 hours at 0.05 level of significance and 15 degrees of freedom
B. The mean battery time is likely to be between 219.35 and 240.65 minutes at 95% confidence interval.
C. The average batter time is equal to 4 hours at 0.05 level of significance and 1 degrees of freedom
D. The test in part C made a correct decision
Step-by-step explanation: Please find the attached document for the step by step working and explanation


